Jak vybírat štěně
Když už jste společně s rodinnou radou všichni odsouhlasili, že se má vaším novým členem rodiny stát malý labrador, začněte pátrat po chovateli, který vám zaručí všechno, co má chovatel garantovat.
Asi se zeptáte, co to tak má asi být, ale obchod s živými bytostmi je bohužel stále ještě plný lidí, kteří se nerozpakují podvádět. Takže, co má chovatel garantovat?
- vrh štěňat s průkazem původu (PP)
- musí umožnit vidět zájemci alespoň matku štěňat a o otci, kterého ukázat nemůže, musí mít veškeré dostupné dokumenty (kopii PP, kopie zdravotních certifikátů, foto)
- kvalitní životní prostředí svých psů
- atmosféru, ve které nejsou jeho psi vystavováni stabilnímu stresu.
Chvilinku se zastavím u chovné feny. Každý správný chovatel by měl být patřičně hrdý na svou fenu, která mu dává štěňata. Ti, kteří nedokáží obhájit důvod chovu zrovna na konkrétní feně, nemají ji na nic jiného než na peníze. Také se zeptejte, kolikátý vrh fenečka právě má. Pokud je fena šestiletá a aktuální vrh je jejím pátým, obávám se, že tento člověk fenu využívá a nedopřává jí plnohodnotný život rodinného miláčka. Podle toho v jakém stavu je fenečka si můžete udělat obrázek o tom, jak se chovatel ke svým psům chová, jestliže se matka štěňat bojí prudších gest nebo kolem majitele chodí přikrčená, vezměte nohy na ramena. Pokud fenečka zapáchá močovinou, vyžádejte si nahlédnutí do ustájení psů. Fenka by měla být přátelská jak ke svým štěňatům, tak k zájemcům o ně (samozřejmě si každý chovatel musí uvědomit, že nebude ani vrh ani fenu rozptylovat procesími návštěv druhý den po narození vrhu). Chovatel by vám měl také doložit zdravotní certifikáty chovné feny a pro náročnější by také asi měl umět vysvětlit, proč zrovna volil takového otce štěňat, jakého zvolil.
V naší republice stále vládne názor, že chovatel je autorita, která není povinna poskytovat jakékoliv informace laikům. Opak je pravdou. Právě chovatel musí být ten první, na kterého se s důvěrou obracejí majitelé štěňat kdykoliv potřebují. Svým přístupem totiž motivuje další chování majitele jeho vlastního odchovu. Pokud jste úplný začátečník, musíte mít jistotu, že budete mít kam zavolat, když budete v úzkých a proto všechna výše zmíněná kritéria hovoří o osobě nejdůležitější - chovateli.
Pokud jsme se dozvěděli o rodičích štěňat všechno, co jsme chtěli, můžeme se zaměřit na štěňata. Dobře socializované štěně se nebojí lidí! To je velice podstatná záležitost, od které se bude dále odvíjet povaha vašeho pejska. Doporučuji vám nikdy se ve volbě chovu neunáhlit. Když se na vás navalí hrozen sladkých štěňátek, vím, že je velice těžké odolat, ale uvažujte racionálně: pokud máte možnost vidět celý vrh najednou a porovnat štěňátka, všímejte si jak velké rozdíly mezi nimi jsou.
Odradit by vás mělo zejména:
- průjem
- výtok z očí
- apatie
- útočnost
- kulhání nebo špinavá srst
Vybírejte si štěně veselé, čisté, zvědavé a na první pohled zdravé.
Nikdy nelitujte času a peněz na okružní jízdu po chovatelských stanicích, abyste si mohli udělat obrázek o úrovni jednotlivých vrhů a znalostech jednotlivých chovatelů. Mějte na paměti, že každý chovatel by vám měl prodávat štěně především jako rodinného miláčka, to zda bude ze štěněte výstavní šampion či pracovní mistr v osmi týdnech neví nikdo. Soudný chovatel vám musí na rovinu odpovědět, jaké jsou případné šance na výstavní kariéru svého odchovu. Zároveň vám při přejímce štěňátka musí ukázat skus štěněte, u pejsků ukázat sestouplá varlata v šourku, předvést čistá ouška a srst štěněte především na zadečku. Neberte si štěně, které je šestitýdenní, takový chovatel si nezaslouží ani korunu za svůj odchov. Šestitýdenní štěně je příliš malé na to, aby mohlo být odebráno z rodinného prostředí jeho smečky. Zajímejte se vždy o zdraví rodičů a nesoustřeďte se na chovatele z blízkého okolí vašeho bydliště. Je někdy lepší si vzít štěňátko od chovatele vzdáleného 200 kilometrů od vašeho domu s tím, že právě on splňuje představy o chovateli "vašich snů". Vždy si buďte vědomi toho, že cena za štěně by měla odpovídat kvalitě odchovu a kvalitě zázemí, které psi v domu chovatele mají.
Buďte při výběru štěněte a chovatelské stanice nároční, ale čekejte, že náročný na vás může být i chovatel, od kterého si štěně pořizujete. Může se vám totiž stát, že vám se chovatel zamlouvá, ale vy se nezamlouváte jemu a je jeho svobodné právo vám jednoduše štěně neprodat.
Zdroj obrázku: google.cz
Zdroj textu: http://www.tetrevidvur.com/vychova_jak_vybirat_stene.htm